فن کویل

فن کویل یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که در ساختمان های مختلف با کاربری های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. فن کویل متشکل از دو بخش فن و کویل است . این دستگاه در سرمایش و گرمایش ساختمان ها وظیفه ای بسیار کاربردی دارد و در واقع وظیفه فن کویل انتقال حرارت و نیز تهویه هوا می باشد.

نحوه ی کارکرد فن کویل

فصل تابستان آب سردی که توسط چیلر و مینی چیلر تولید شده است و در فصل زمستان آب گرمی که به وسیله بویلر موتورخانه یا پکیج تولید می شود، درون لوله های کویل به گردش می‌افتد پس از آن هوا وارد یونیت شده و به وسیله فن از روی کویل عبور می کند و با آب درون کویل انتقال حرارت انجام می دهد و پس از تغییر دما به درون فضای اتاق وارد می شود. از فن کویل متناسب با ظرفیت و میزان بازدهی حرارتی که داراست می‌توان در فضاهای مختلف با مساحت های گوناگون استفاده نمود . این دستگاه با توجه به سادگی ساختار و راندمان خوب آن و همچنین مزایای اقتصادی یکی از پرکاربردترین ابزارها برای تامین گرمایش و سرمایش مورد نیاز محیط می باشد.

مزایای استفاده از فن کویل

عدم نیاز سیستم به کانال کشی تنوع بالا در انواع فن کویل متناسب با نیاز مشتری قابلیت دستگاه با یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی امکان کنترل فضا به صورت مجزا به منظور کاهش هزینه های انرژی دارای فیلتر های قابل شستشو هزینه ی مربوط به تعمیرات و نگهداری کمتر نسبت به سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی نصب آسان لوله کشی و سیم کشی ها برای فن کویل اشغال فضای کمتر به دلیل لوله کشی به جای کانال کشی صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل امکان خاموش کردن دستگاه هایی که نیاز به آن ها نیست هزینه نصب پایین تر نسبت به سیستمهای مرکزی کانالی کارکرد عالی با کمترین صدا و یا حتی بدون هیچ صدایی سرمایش و گرمایش همزمان در فن کویل 4 لوله ای ایمنی و کنترل هنگام آتش سوزی به دلیل عدم کانال کشی های رفت و برگشتی توزیع مناسب دما به تمام نقاط محیط تنظیم دما تنظیم سرعت فن متناسب با نیاز مشتری استفاده از انرژی خورشیدی و گرمای خورشید جهت تامین آب گرم عدم انتشار آلودگی بین اتاق ها به دلیل توزیع مستقل هوا

معایب استفاده از فن کویل

عدم کنترل مصرف انرژی برای هر یک از واحد های ساختمان به صورت جداگانه هزینه سرمایه گذاری بالا برای خرید در ساختمان هایی با متراژ بسیار پایین نگهداری تخصصی دستگاه نسبت به سیستم های تمام هوا نیاز به کانال مجزا برای خروج هوا در مناطق داخلی در بعضی از موارد عدم ورود هوای تازه توسط فن کویل در اکثر مدل ها کاهش راندمان فن کویل به علت عدم تعویض به موقع فیلترها فیلتراسیون ضعیف برخی از فن کویل ها عدم توانایی در کنترل رطوبت

انواع فن کویل ها

فن کویل به طور کلی به دو دسته فن کویل های دو لوله و فن کویل های چهار لوله تقسیم بندی می شوند.

• فن کویل دو لوله

این نوع از فن کویل دارای دو لوله می باشد که یکی برای رفت آب سرد یا گرم و دیگری برای برگشت آب سرد و یا گرم است در فن کویل دو لوله ای جریان آب سرد و گرم به طور همزمان وجود ندارد و این نوع قادر به رفع همزمان نیاز به سرمایش و گرمایش نیست.

• فن کویل چهار لوله

در فن کویل چهار لوله ای ، دولوله مربوط به رفت و برگشت آب سرد و دو لوله دیگر برای رفت و برگشت آب گرم است . از جمله مزایای فن کویل ۴ لوله نسبت به فن کویل دو لوله استفاده همزمان از آب گرم و سرد جهت برآورده کردن نیازهای گرمایشی و سرمایشی است. فن کویل چهار لوله ای نسبت به فن کویل های دو لوله گرانتر می باشد اما دارای مزایای بسیاری نیز هستند. فن کویل ها بر اساس شکل ظاهر و نحوه نصب به صورت زیر دسته بندی می شوند.

فن کویل زمینی

یکی از پرکاربردترین فن کویل ها،فن کویل زمینی است. فن کویل زمینی بیشتر در ساختمان های اداری ، مسکونی و یا محل ها و مکانهایی که امکان نصب سقف‌کاذب وجود ندارد استفاده می شود. مکش هوا در فن کویل زمینی معمولا از قسمت پایین دستگاه صورت می گیرد و دهش هوا از قسمت بالای فن کویل زمینی رخ می دهد. از جمله معایب فن کوئل زمینی میتوان به اشغال فضای زیاد اشاره کرد همچنین مزیت آن هزینه کمتر نسبت فن کویل های دیگر است.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری همانطور که از نامش مشخص است برروی دیوار تعبیه می شود و از لحاظ شکل ظاهری مشابه اسپیلت دیواری می باشد . فن کویل دیواری قابلیت نصب سریع و آسان را دارد اما از لحاظ اقتصادی جز گران ترین فن کویل ها است. این نوع از فن کویل چون دارای ظرفیت‌های پایین تر هستند، کاربرد کمتری دارد.

فن کویل کاستی

این نوع از فن کویل یکی از پرطرفدارترین انواع فن کویل می باشد.فن کویل های کاستی در ظرفیت هوادهی بالا و تنوع بالایی تولید می شود. فن کویل کاستی دو نوع یک طرفه و چهار طرفه دارد . به دلیل نصب آسان و قرارگیری تمام اتصالات در درون سقف کاذب این نوع بسیار کاربردی است. از مزایای این نوع از فن کویل ها می توان به راندمان مناسب، شکل ظاهری زیبا و به کارگیری در فضای کم در مقایسه با سایر فن کویل ها اشاره کرد. از معایب این فن کویل می‌توان به هزینه بالا جهت سرویس و نگهداری و نیز کیفیت پایین فیلتراسیون هوا اشاره نمود.

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی نوع دیگری از فن کویل های توکار می باشد که در این نوع از فن کویل هوا از طریق کانال ها به اتاق ها منتقل می شود و این نوع قادر به ایجاد فشار بالا در جریان هوا می باشد . به همین علت نام دیگر آن فن کویل های کانالی پرفشار است. از مزایای این از فن کویل ها تولید ظرفیت های بالای هوادهی و امکان استفاده از هوای تازه است.

فن کویل سقفی توکار

همانطور که از نام فن کویل سقفی توکار پیداست اجزای تشکیل دهنده ی فن کوئل و کانال‌های مورد نیاز جهت تولید و توزیع هوا به صورت توکار و داخل قسمتی از سقف نصب می‌شود. از مزایای این نوع فن کویل این است که بدون نیاز به سقف کاذب درون قسمتی از سقف قرار می گیرد .

اجزای فن کویل

سیستم فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده است : • کویل گرمایش و سرمایش • دریچه خروجی هوا • اکتروموتور • فن • پنل • جعبه تقسیم • سیستم کنترل کننده • سینی درین • ترموستات • پیچ و لوله • فیلتر هوا • شیر فلکه و شیر هواگیری

قیمت فن کویل

 • قیمت فن کویل به عوامل متعددی بستگی دارد :
 • ظرفیت دستگاه فن کویل
 • مدل فن کویل
 • دو لوله یا چهار لوله بودن فن کویل
 • نوسانات ارزی
 • نوع متریال و برند قطعات به کار برده شده در قسمت های مختلف فن کویل
 • گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه
 • هزینه های سرویس و نگه داری و... فن کویل ها دارای مدل ها و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی متفاوت می باشند و با توجه به برند دستگاه و آپشن های مختلف ، قیمت متفاوتی نیز دارند که در زیر مشاهده می فرمایید :

قیمت فن کویل سقفی توکار

جدول مشخصات و قیمت فن کویل سقفی توکار برای خرید و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه های فن کویل سقفی توکار با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کاتالوگ فن کویل سقفی توکار

توسط شرکت مشخصات و کاتالوگ ها قرار بگیرد

قیمت فن کویل کاستی یک طرفه

جدول مشخصات و قیمت فن کویل کاستی یک طرفه برای خرید و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه های فن کویل کاستی یک طرفه با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کاتالوگ فن کویل کاستی یک طرفه

توسط شرکت مشخصات و کاتالوگ ها قرار بگیرد

قیمت فن کویل کاستی چهار طرفه

جدول مشخصات و قیمت فن کویل کاستی چهار طرفه برای خرید و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه های فن کویل کاستی چهار طرفه با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کاتالوگ فن کویل کاستی چهار طرفه

توسط شرکت مشخصات و کاتالوگ ها قرار بگیرد

قیمت فن کویل کانالی

جدول مشخصات و قیمت فن کویل کانالی برای خرید و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه های فن کویل کانالی با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کاتالوگ فن کویل کانالی

توسط شرکت مشخصات و کاتالوگ ها قرار بگیرد

قیمت فن کویل دیواری

جدول مشخصات و قیمت فن کویل دیواری برای خرید و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه های فن کویل دیواری با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کاتالوگ فن کویل دیواری

توسط شرکت مشخصات و کاتالوگ ها قرار بگیرد

قیمت فن کویل زمینی

جدول مشخصات و قیمت فن کویل زمینی برای تهیه و آگاهی از قیمت های بروز دستگاه های فن کویل زمینی با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کاتالوگ فن کویل زمینی

توسط شرکت مشخصات و کاتالوگ ها قرار بگیرد

خرید فن کویل

 • برای خرید فن کویل باید پارامترهای زیر را مورد توجه قرار داد .
 • انتخاب نوع فن کویل که شامل زمینی ،دیواری ، سقفی و... می باشد با توجه به نوع نیاز و کاربری
 • ظرفیت سرمایشی و گرمایشی فن کویل
 • بررسی ابعاد فن کویل
 • شکل قرار گیری لوله ها و چیدمان آنها در کویل
 • یکپارچگی بدنه ی فن کویل جهت جلوگیری آلودگی صوتی ناشی از لرزش و صدای اجزا و... برای انتخاب فن کویل برای پروژه خود بهتر است با مهندسین مجرب مشورت فرمایید تا بهترین فن کویل از نظر مدل و ظرفیت را متناسب با نوع کاربری و فضاهای موجود انتخاب کنند . شرکت ................. با داشتن کادری مجرب و متخصص در امر تهویه مطبوع میتواند شما را در امر خرید بهترین فن کویل متناسب با پروژه خود یاری فرماید . به همین منظور باید برای محاسبه ظرفیت دستگاه داکت اسپلیت نقشه های معماری ساختمان را برای بخش فنی شرکت ............... ارسال فرمایید تا بتوانند به صورت دقیق ظرفیت مورد نیاز ساختمان را محاسبه کنند.